World top 10 drinków

23 września 2014
23 września 2014

Historia alkoholowych napojów mieszanych, dzisiaj popularnie zwanych koktajlami lub drinkami, sięga początków XIX w. Wówczas koktajle ograniczały się do napojów przypominających poncze i w przeciwieństwie do czasów dzisiejszych, były serwowane głównie o porankach, aby zapewnić energię na dalszą część dnia.

W latach 1890 tych w Nowym Orleanie pojawił się Sazerac, pierwszy z koktajli znacznie przypominających te dzisiejsze. Ta mieszanka koniaku z absyntem szybko zyskała rzesze fanów i stała się najpopularniejszym drinkiem swoich czasów, serwowanym nie tylko w domach, ale i w mnożących się wówczas barach.

Nie ma zgodności co do powstania słowa koktajl, jednak niewątpliwie najciekawsza wersja  tłumacząca pochodzenie tej nazwy wiąże się z amerykańską właścicielką pewnej tawerny, która w czasie wojen rewolucyjnych używała koguciego pióra do przyozdabiania serwowanych przez siebie drinków. W Polsce jednak znacznie częściej do określenia mieszanych napitków alkoholowych używa się słowa drink, który w jęz. angielskim znaczy po prostu napój.

Cosmopolitan, znany także jako Cosmo, to koktajl z wódki, Triple sec (likieru pomarańczowego), soku żurawinowego i świeżo wyciśniętego soku z limonki. Serwuje się go w szklankach do Martini z dekoracyjnie skręconą skórką cytryny lub kawałkiem limonki na brzegu, chociaż tradycyjnie drink ten powinien ozdabiać dryfujący kawałek pomarańczy. Popularnym błędem przy serwowaniu Cosmo jest podawanie go z kandyzowaną wiśnią, która zaburza smak koktajlu. Cosmopolitan po raz pierwszy został przyrządzony w latach 70tych, a zyskał znacznie na popularności w ubiegłej dekadzie, gdy za sprawą serialu Seks w wielkim mieście stał się ulubionym drinkiem kobiet lubiących clubbing i imprezy w stylu glamorous.

Poniżej przepis na klasyczny Cosmo mieszany w shakerze:

  • 40 ml wódki
  • 20 ml likieru pomarańczowego (triple sec, cointreau)
  • 10 ml soku z limonki
  • 40 soku żurawinowego
Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij