Ulga dla kręgosłupa

27 października 2015
27 października 2015

Pozycja siedząca przeciąża kręgosłup?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy w kilku słowach przedstawić budowę kręgosłupa. Kręgosłup w swojej budowie przypomina kształt litery S. Wygięcie kręgosłupa do przodu w stronę brzucha to tzw. lordoza i ona nas głównie interesuje. Jest to naturalna fizjologiczna krzywizna. Między kręgami  występuje krążek, dysk  wypełniony galaretowatą masą. Pozycja siedząca staje się przeciążająca, gdy fizjologiczna krzywizna zostaje odwrócona, zniekształcona, czyli gdy osoba siedzi z zaokrąglonymi plecami. Konsekwencją tak długotrwającej pozycji jest przemieszczanie się  galaretowatej masy, która uszkadza dysk i uciska na różne struktury nerwowe leżące w pobliżu dysku. Skutkiem przeciążenia jest ból. W zależności od stopnia uszkodzenia dysku i jaka struktura jest uciskana  przez galaretowatą masę ból odczuwany jest w różnym stopniu. Od lekkiego bólu w linii środkowej kręgosłupa, bólu nad pośladkiem, bólu w pasie lędźwiowo-krzyżowym, aż do bólu promieniującego do nogi.

Jak ulżyć kręgosłupowi?

Odpowiedź to utrzymywanie lordozy naturalnej fizjologicznej krzywizny kręgosłupa. Masa galaretowata w dysku jest wtedy w neutralnej pozycji i nie uszkadza dysku i innych struktur. Aby w  praktyce było to wykonalne musimy podeprzeć część lędźwiową, dolne plecy najlepiej dostosowanym do tego wałkiem pod lędźwie. Wtedy bezpiecznie możemy siedzieć w skorygowanej pozycji, która już nie jest przeciążeniem dla struktur kręgosłupa.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij