Restauracja – na co warto zwrócić uwagę?

23 maja 2015
23 maja 2015

Od zawsze wizytówką restauracji jest kelner. Jest uśmiechnięty, uczynny, komunikatywny, uprzejmy o nienagannych manierach, obdarzony zaufaniem gości. Zawsze gotowy zaspokoić nawet najbardziej wyszukane kulinarne życzenia każdego z gości restauracji.

 Sztuką profesjonalnej obsługi kelnerskiej jest umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji, np. stając oko w oko z gościem i jego niezadowoloną miną po pierwszych kęsach dania, które miało zaspokoić jego głód, ale i przyjemność wyjątkowego smaku. Doświadczony kelner wie, ze nie ma sensu przekonywać i udowadniać kto ma rację – bo rację ma zawsze gość. Pozostaje nam przeprosić i przyjąć reklamację.

Restauracja – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając miejsce, w którym chcemy zjeść, zwróćmy uwagę na rodzaj pomieszczenia. W miarę możliwości wybieramy restauracje klimatyzowane. Brak menu dla dzieci – jeden z grzechów restauracji. Nieznajomość składu potraw przez obsługę- drugi. Zbyt głośna muzyka męczy nie tylko dzieci, ale też i dorosłych.

Wybierajmy restauracje sprawdzone i polecane przez znajomych.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij