Sauna – historia mniej znana

29 lipca 2016
29 lipca 2016

Od kilku dni przebywam w Hotelu Unitral w Mielnie. Wybrałam się tutaj aby odpocząć i trochę zregenerować siły na kolejne tygodnie ciężkiej pracy.

Hotel ma naprawdę wspaniałe Spa i kompleks saun. Dziś właśnie na saunach chciałabym się skupić. A przede wszystkim na ich historii.

Niewiele osób wie (ja też dowiedziałam się tego dopiero niedawno), że sauna to wcale nie wynalazek fiński. Jak wskazują badania archeologiczne pierwsze sauny parowe mogły powstać już w VII w p.n.e na terenach centralnej Azji. Ówczesne sauny różniły się znacząco od tych, które znamy dzisiaj, ale warto pamiętać, że to właśnie ludy z nad morza czarnego odkrywały już zdrowotne właściwości sauny.

Z Kijowa, z początku wieku X pochodzą pierwsze pisane wzmianki o zastosowaniach kąpieli parowych jako metody wpływającej na odporność organizmu.

Więc skąd ci Finowie brani są za ojców obecnie znanych saun? To właśnie w Finlandii około 2000 tysięcy lat temu wymyślono pierwszą saunę suchą. Nieprzychylny klimat skandynawski – niska temperatura, duże opady śniegu, stworzyły warunki do wymyślenia dołów wykopywanych w ziemi, w których znajdywały się kominki z rozgrzanymi kamieniami, co jakiś czas polewane wodą. Podnosiło to wilgotność i temperaturę powietrza. I tak sauna i Fin to nierozłączna para. Dla zobrazowania jak bardzo Finowie kochają sauny wystarczy wspomnieć, że na 5 milionów mieszkańców Finlandii, wybudowano tam 2 miliony saun. Jedna sauna przypada na 2,5 mieszkańca.

Złoty wiek saun w Polsce przypadał na czasy średniowiecza, aż do Stefana Batorego, który nie lubił tej formy spędzania wolnego czasu i skutecznie kazał pozamykać sauny.

Odrodzenie przyszło w latach 30stych XX wieku, i uwielbienie dla saun trwa do dziś.

To krótka historia sauny, a dlaczego korzystanie z niej jest tak korzystne? O tym w kolejnym artykule.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij