Rum

04 listopada 2014
04 listopada 2014

Najbardziej rozpoznawalnym alkoholem kojarzącym się nam z Karaibami, szczególnie Kubą i piratami jest rum. Któż nie oglądał filmów, na których pijani piraci z beczułkami rumu świętują kolejny rabunek. W latach gierkowskiego socjalizmu sięgaliśmy po kubański rum, czy jego czeskie namiastki, a współcześnie coraz częściej pijemy koktajle na jego bazie.

Rum – napój alkoholowy o wysokiej zawartości alkoholu (37,5%–81%). Dawniej był to trunek rabusiów, piratów, szmuglerów oraz handlarzy niewolników i przez stulecia stanowił znaczący towar będący przedmiotem przemytu.Jego historia sięga czasów antycznych.

Rum pochodzi prawdopodobnie z Indii i Chin. Do Europy został przywieziony przez Arabów. W Hiszpanii Maurowie posiadali ogromne plantacje trzciny cukrowej. Krzysztof Kolumb podczas swojej drugiej wyprawy zabrał ze sobą sadzonki trzciny cukrowej. Sadzonki przyjęły się bardzo dobrze w tamtejszym klimacie. W XVII w. w rejonie Morza Karaibskiego rozpoczęto bardziej masową produkcję rumu. Tradycja powiada, że to właśnie na wyspie Barbados zaczęto produkować rum ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy.

Światowej sławy koktajle jak np. :

PINA COLLADA

Biały (przejrzysty) – zwany także srebrnym, ma lekki i łagodny smak, bardzo słodki, służy raczej jako podstawa do koktajli; większość białego rumu pochodzi z Portoryko.

Złoty – zwany także bursztynowym, ma więcej aromatu niż biały rum, a kolor zawdzięcza beczce, w której dojrzewa.

Ciemny – zwany także czarnym, ma mocny smak i aromat, jest także stosowany w kuchni; pochodzi z obszarów takich jak Jamajka, Haiti i Martyniki, a także z krajów Ameryki Środkowej, Nikaragui i Gwatemali.

Aromatyzowany – niektórzy producenci wytwarzają rum z dodatkiem smaku i zapachu np. pomarańczy lub kokosa (np. malibu); stosunkowo słaby, nie posiada aromatu rumu, o zawartości alkoholu poniżej 40%.

Overproof – ostry w smaku, o zawartości alkoholu powyżej 40%; zwykle jest to 60%, ale może wynosić nawet 80%.

Wszystkie rodzaje rumu mają możliwość Państwo spróbować w naszym Lobby barze oraz Night klubie zapraszamy szczególnie na nasz specjał Grog marines.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij