Rower też morze

01 sierpnia 2014
01 sierpnia 2014

Rower jest dobry ogólnie dla zdrowia, dla kondycji i ogólnego samopoczucia.

Jazda na rowerze jest sportem rekreacyjnym, zwłaszcza jeśli na wycieczkę rowerową wybieramy się poza granice miasta, z dala od miejskich zanieczyszczeń. Oprócz możliwości „pooddychania” świeżym powietrzem na łonie natury, mamy możliwość podziwiania pięknych widoków. Jest to bardzo przyjemny sport, który jest uprawiany przede wszystkim wiosną i latem. Rowerem może jeździć praktycznie każdy, począwszy od małego dziecka, a skończywszy na osobach bardzo dojrzałych wiekiem.

Korzyści zdrowotne

Jazda na rowerze powoduje, że ludzie są bardziej odporni na zmęczenie, znacznie podnosi się im poziomendorfin (hormonów szczęścia), co z kolei pozwala lepiej znosić stres. Poza tym jeżdżenie na rowerze chroni przed miażdżycą i znacznie obniża poziom złego cholesterolu. Podczas jazdy trzeba pedałować. Czynność ta zmniejsza ryzyko powstania żylaków na nogach, bowiem wspomaga przepływ krwi w łydkach i przeciwdziała zakrzepom w żyłach.

Osoby, które przeszły ciężkie zabiegi chirurgiczne w ramach rekonwalescencji powinny jeździć na rowerze. Rower zalecany jest cukrzykom, no i przede wszystkim osobom, które cierpią na otyłość i nadwagę. Jest to dla nich najlepszy trening.

Chudniemy na rowerze

Godzinna jazda na rowerze pozwala zrzucić tyle kalorii ile można stracić podczas biegania lub wchodzenia po schodach. Jazda na rowerze wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, a systematyczna wysmukla łydki, napina uda, wzmacnia biodra, mięśnie grzbietu, mięśnie brzucha, które po pewnym czasie nabierają sprężystości. Wysiłek rowerowy pomaga również walczyć z cellulitem.
Rower jest również doskonałym środkiem i jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów i sposobem na spalenie nadmiaru kalorii. W ciągu godziny jazdy można spalić około 400 do 500 kalorii.

W okolicach Hotelu Senator w Dźwirzynie znajduję się wiele ciekawych tras rowerowych, poniżej ich krótka charakterystyka.
Trasa Rowerowa R10

Przez Kołobrzeg przebiega międzynarodowa trasa rowerowa R10. Projekt jest jeszcze w trakcie realizacji i docelowo ma połączyć wszystkie nadbałtyckie miejscowości.

W roku 2010 powstał odcinek łączący Dźwirzyno z Kołobrzegiem i obecnie trasa o długość ponad 20 km i przebiega od Dźwirzyna przez Kołobrzeg aż do Ustronia Morskiego. Trasa jest łatwa (wzniesienia terenu do 10 m) i bardzo malownicza, przebiega przez tereny chronione Natura 2000 oraz przez kołobrzeski Ekopark.

odcinek Dźwirzyno – Grzybowo:

łączna długość – 5959 m
nawierzchnia: asfalt

Ścieżka biegnie malowniczymi lasami wzdłuż brzegu morza Bałtyckiego od miejscowości Dźwirzyno aż do planowanego odcinka, który realizowany będzie przez Miasto Kołobrzeg na wysokości ulicy Zachodniej. Ścieżka jest oświetlona.

Mrzeżyno – Dźwirzyno

Trasa rowerowa Mrzeżyno – Dźwirzyno przebiega w nieznacznej odległości od morza. Głównie wiodąca przez las. Po drodze podziwiać możemy nie tylko Bałtyk, ale również bardzo malownicze Jezioro Resko.

Praktyczne rady dla rowerzystów:

ROWEREM PO JEZDNI:

rowerzysta powinien jechać prawą częścią pasa ruchu lub poboczem
rower w ciągu dnia nie musi mieć włączonych świateł. Światła obowiązują od zachodu do wschodu słońca, w tunelu oraz w czasie mgły
zabroniona jest jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach
na przejeździe dla rowerzystów kierującemu rowerem zabrania się wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd, zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny
na ulicy obowiązuje zasada ograniczonego zaufania – nie można zakładać, że inni uczestnicy ruchu zachowają się zgodnie z przepisami.
podczas wykonywania manewrów np. skrętu w lewo warto nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, aby stwierdzić, czy cię widzi i rozumie twój zamiar
za miastem, w miejscach gdzie nie ma chodników rowerzysta opiekujący się dzieckiem jadącym na rowerze (w wieku do 10 lat) może jechać lewą stroną jezdni na takich zasadach jak piesi.
słuchanie muzyki przez słuchawki jest w czasie jazdy ulicą WYJĄTKOWO NIEBEZPIECZNE, bo znaczna część informacji o zbliżającym się pojeździe dociera do rowerzysty przede wszystkim dzięki dźwiękom.

 

ROWEREM PO CHODNIKU:

korzystając z chodnika pamiętaj, że bezwzględne pierwszeństwo przysługuje pieszym
kierujący rowerem ponosi odpowiedzialność za wszelkie kolizje na chodniku, dlatego należy jeździć ostrożnie i powoli
jazda po chodniku jest dozwolona tylko w dwóch przypadkach: gdy towarzyszy nam dziecko do lat 10 oraz gdy na ulicy wzdłuż której biegnie chodnik obowiązuje zakaz jazdy rowerem (zazwyczaj jeśli na jezdni dopuszczona jest prędkość większa niż 60 km/h a chodnik ma szerokość co najmniej 2 m.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij