Na ratunek poparzonej skórze

23 czerwca 2014
23 czerwca 2014

Co jeśli używane przez nas filtry okazały się za niskie, zbyt rzadko wsmarowywane lub co gorsza,  w ogóle nie stosowane? Praktycznie każdemu z nas, choć raz w życiu zdarzyło się poparzyć słońcem. W takiej sytuacji musimy niezwłocznie sięgnąć po „pierwszą pomoc” dla skóry. Możemy skorzystać z gotowych kosmetyków lub poratować się domowymi sposobami.

 Gdy skóra jest mocno podrażniona, ale nie ma na niej pęcherzyków, prawdopodobnie doszło do poparzenia słonecznego pierwszego stopnia.

Jeśli nie mamy pod ręką środka kosmetycznego, na poparzoną skórę należy nałożyć grubą warstwę kefiru lub jogurtu naturalnego bez cukru. Te produkty zawierają kwas mlekowy, który działa przeciwzapalnie i przyspieszają regenerację skóry.

W aptece możemy zaopatrzyć się w żel, piankę lub mleczko z pantenolem, alantoiną czy propolisem. Te składniki mają właściwości gojące i łagodzą stan zapalny. Na miejsca objęte poparzeniem należy nałożyć grubą warstwę kosmetyku.

 Gdy na skórze pojawiły się pęcherzyki i wystąpiły dreszcze, oznacza to poparzenie drugiego stopnia. Należy smarować podrażnione miejsca preparatem z pantenolem i przykładać do nich chłodne okłady. Nigdy nie wolno przekłuwać pęcherzyków. To naturalny opatrunek, pod którym skóra szybciej się goi. Pęcherze chronią też przed zakażeniem naskórka.

 Kiedy powinniśmy udać się do lekarza? Gdy wystąpi minimum jeden z poniższych objawów:

– wysoka temperatura, która nie chce ustąpić

– jeśli na poparzonej skórze wystąpią zmiany w postaci rozległych pęcherzy lub istniejące już zmiany nasiliły się

– jeśli ból towarzyszący poparzeniu staje się coraz bardziej uciążliwy, nasila się

– gdy pogarsza się nasze samopoczucie, występują nudności lub stany utraty świadomości

Aby zapobiec łuszczeniu się naskórka bardzo ważne jest utrzymanie dobrego nawilżenia skóry. Dobrze jest myć miejsca objęte poparzeniem tylko chłodną wodą. Ciepła, a tym bardziej gorąca kąpiel działa wysuszająco. Do mycia należy używać tylko natłuszczających preparatów z alantoiną lub olejkami. Przez co najmniej dwa tygodnie nie wolno robić peelingów, by jeszcze bardziej nie podrażnić skóry. Dwa-trzy razy dziennie stosuje się mocno nawilżający kosmetyk. Najskuteczniej zadziałają gęste masła i kremy do ciała. W odbudowie naskórka pomogą witaminy E oraz prowitamina B5, masło shea, a także prokolagen, który pomaga zregenerować włókna kolagenowe w skórze.

Kiedy komuś przydarzy się to przykre doświadczenie- poparzenia skóry słońcem, zapraszam do Bursztynowego Spa w Hotelu Senator po poradę, jak sobie z nim poradzić i w jakie kosmetyki się zaopatrzyć.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij