Na co dobrze robi nam sauna?

02 sierpnia 2016
02 sierpnia 2016

O historii sauny i o tym dlaczego Finowie tak bardzo ją lubią pisałam tutaj. Dziś chciałabym się bliżej przyjrzeć jej właściwościom.

Sauna sucha

Pomieszczenie w saunie suchej rozgrzewane jest nawet do 110 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza sięga 10%. Wysoko temperatura otwiera nasze pory i pozwala poprzez skórę pozbyć się toksyn z organizmu. Podczas jednej sesji (ok 8-15 minut) nasze ciało pali ok. 300 kalorii co wspomaga odchudzanie. Seanse w saunie suchej usprawniają pracę serca, pozwalają zapanować nad skokami ciśnienia i bardzo relaksują co mam ogólny korzystny wpływ na nasz organizm.

Sauna parowa

Sauna parowa to pomieszczenie o wilgotności dochodzącej do 100% a temperaturze powietrza między 40 a 50 stopni Celsjusza. Z tego rodzaju sauny powinny korzystać osoby uskarżające się na przewlekłe napięcia mięśni grzbietu, reumatoidalne zapalanie stawów, nawracające choroby pulmonologiczne takie jak astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli.

Sauna na podczerwień

Jest to rodzaj sauny suchej z stosunkowo niewysoką temperaturą bo już od 25 do 60 stopni Celsjusza. Co ważne tylko 20% ciepła wytwarzanego w saunie na podczerwień ogrzewa pomieszczenie. 80% energii wnika nawet do 4,5 cm w głąb naszego ciała. Takie działanie ciepła pozwala na szybsze spalanie kalorii (nawet do 900 w seansie 30 minutowym), redukcję cellulitu i ogólnej poprawy napięcie skóry. Zalecana również osobom uprawiającym sport, dzięki działaniom ciepła, które uelastyczniają ścięgna i stawy. Lecz różnego rodzaju bóle pleców, kolan, pomaga w regeneracji nadwyrężonych czy naderwanych ścięgien i stawów.

Oczywiście dla każdej z tych saun istnieją również przeciwwskazania z ich korzystania. Dlatego zawsze warto zapytać się o rade w recepcji SPA przed skorzystaniem z tego rodzaju relaksu.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij