Laboratorium w barze, czyli kawa z syfonu…

23 września 2015
23 września 2015

Syfon jest jedną z najbardziej efektownych metod alternatywnego parzenia kawy. Sprzęt przypominający skomplikowane urządzenie chemiczne prezentuje się doskonale zarówno w kawiarni, jak i w domowej kuchni. Wysoki, wykonany głównie ze szkła wzbudza zachwyt i ciekawość gości.

Kiedy klient zamawia u nas kawę w syfonie, rozpoczyna się w kawiarni mały show, podczas którego wszyscy goście obserwują proces parzenia. W naszym syfonie zamontowaliśmy także podświetlany palnik, który powoduje, że parzenie w syfonie jest jeszcze bardziej efektowne.  Syfon wynaleziony został we Francji i w Niemczech. Swoją największą popularność zyskał w USA i Kanadzie około 1960 roku. Dzisiaj coraz częściej możemy zobaczyć go w kawiarniach w Polsce.
Składa się z czterech części: dna pojemnika, w którym początkowo znajduje się woda, a później także zaparzona już kawa, oraz górnej komory, która  jest przymocowana do otworu dolnej komory.
Pomiędzy komorami znajduje się materiał uszczelniający oraz filtr (zazwyczaj bawełniany, ale są też filtry ze szkła, metalu lub papieru).

Jak zaparzyć kawę w syfonie?
Do zaparzenia kawy w syfonie wystarczy prosta instrukcja, trochę cierpliwości i dobra kawa:

Etap 1 – podgrzewanie wody
Podczas tego etapu woda podgrzewana w dolnym zbiorniczku nagrzewa się i pod wpływem wytworzonego ciśnienia wypychana jest do góry. Metalowe kuleczki ściągają wodę do górnej komory.

Etap 2
Po przepłynięciu wody do górnej komory wsypujemy kawę i włączamy stoper. Ważne! Kawy w syfonie nie mieszamy, a jedynie zamaczamy ją/topimy, tak aby wszystkie cząsteczki były równo zatopione. Zalecany przez baristów czas parzenia kawy waha się pomiędzy jedną a dwiema minutami w zależności o rozmiarów syfonu i preferencji parzącego.

Etap 3
Po upływie odpowiedniego czasu wyłączamy palnik i odstawiamy źródło ciepła. Powoduje to obniżenie temperatury w dolnej komorze i teraz już zaparzona kawa, a nie woda, zaczyna powoli spływać do dolnej komory. W górnej komorze kawa zaczyna łagodnie opadać. Podczas tego etapu możemy delikatnie mieszać napar i zrzucać drobinki kawy ze ścianek. Pomiędzy komorami znajduje się bawełniany filtr, który zatrzymuje drobinki w górnej komorze.

Etap 4
Po zaparzeniu kawy w syfonie wystarczy odkręcić górą komorę i odłożyć na specjalną podstawkę. Dolna komora wraz z podstawką stanowi bardzo oryginalny i efektowny dzbanek, z którego możemy nalewać kawę wprost do filiżanki.
 

Jaką kawę najlepiej wybrać do parzenia w syfonie? Do parzenia kawy w syfonie polecam kawy jednorodne, tzw. single z segmentu kaw speciality. Otrzymywane są one z jednogatunkowej kawy i wypalane w palarni delikatniej niż kawy do espresso.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij