Gęsina w Hotelu Lidia: menu 9-16.11.2017

24 października 2017
24 października 2017

Od 9 do 16 listopada w Restauracji Zielonej serwowane będą dania z gęsiny. Zobaczcie, jakie!

Specjalne menu pojawi się w formie wkładki do menu Restauracji Zielonej. Korzystając z niej, będzie można zamówić gęsinę w towarzystwie oryginalnych dodatków.

Gęsina na talerzu

Jako przystawka serwowane będą żołądki gęsie w porto i occie z czerwonego wina. Warto spróbować również zupy. Będzie nie tylko smaczna, ale też sycąca, ponieważ w bursztynowym bulionie będą pływać pierożki nadziewane właśnie gęsiną. Z kolei w ramach dania głównego Gościom proponowane będą konfitowane uda gęsie w towarzystwie pyz i zasmażanych buraków.

Wszystkie dania bazować będą na bardzo dobrej jakości gęsinie i są autorstwa Szefa Kuchni Hotelu Lidia SPA & Wellness – Roberta Hornickiego.

W kieliszku Beaujolais Nouveau…

Z gęsiną doskonale współgra dobre, kilkutygodniowe wino. Dlatego też Gościom proponowany będzie trunek z Francji – Beaujolais Nouveau. W okolicach Dnia św. Marcina (11.11) w całej Europie podaje się smakowite potrawy z gęsi z winem – nie inaczej będzie i u nas – mówi Łukasz Cak, manager ds. marketingu Hotelu Lidia.

Goście, którzy wykupią pobyt w Lidii w terminie 09.-16.11.2017 otrzymają specjalne zaproszenie na kieliszek młodego wina i przystawkę z gęsiny. 15 listopada, o godz. 19:00 natomiast odbędzie się degustacja Beaujolais Nouveau dla wszystkich zainteresowanych. Spotkanie poprowadzi sommelier Arkadiusz Kaliszczuk– dodaje.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć na Facebooku Hotelu Lidia pod adresem: www.facebook.com/hotel.lidia.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij