Gęsina i wino nad morzem: 9-16.11.2017

12 października 2017
12 października 2017

Od kilku lat w listopadzie organizowane są akcje, których hasłem przewodnim jest Gęsina na św. Marcina. W tym roku Hotel Lidia postanowił przyłączyć się do wydarzenia.

Darłowo gęsiną stoi

Nie tylko ze względu na nowy zwyczaj i dawną tradycję czy ze względu na rosnącą popularność gęsiny. Także dlatego że od niepamiętnych czasów gęsina była bardzo popularna w okolicach Darłowa, zwłaszcza zaś w XIX i na początku XX wieku. Rejon słynął z największych hodowli gęsi w Polsce, które cieszyły się uznaniem na całym świecie. W najlepszych czasach hodowano tu gęsinę na skalę przemysłową. Niestety, dobrą passę przerwała wojna.

Lidia wraca do tradycji

Kulinarna tradycja Darłowa i okolic nie zniknęła jednak na dobre. W listopadzie szykujemy dla naszych Gości kulinarną niespodziankę – mówi Sabina Mętrak-Lis, dyrektor Hotel Lidia SPA & Wellness. Między 9 a 16 listopada w Restauracji Zielonej obowiązywać będzie dodatkowa karta. Przygotuje ją nasz Szef Kuchni Roberta Hornicki i bazować ona będzie na daniach z gęsiny w towarzystwie odpowiednio dobranych dodatków – dodaje.

To jednak nie koniec niespodzianek. Dodatkowo – każdy Gość, który wykupi pobyt w Hotelu między 9 a 16 listopada, otrzyma bezpłatnie specjalne zaproszenie na przystawkę z gęsiny i kieliszek młodego wina. Również nieprzypadkowo.

Francuskie Beaujolais Nouveau

W okolicach Dnia św. Marcina (11.11) w różnych regionach winiarskich na świecie serwowane są bowiem młode, kilkutygodniowe wina z jesiennych zbiorów. Jednym z najpopularniejszych jest właśnie Beaujolais Nouveau (czyt. bożole nuwo).

To trunek z rejonu z francuskiej miejscowości Beaujolais na północ od Lionu. Uzyskuje się go zawsze z tej samej odmiany winogron – gamay, metodą maceracji węglowej. Polega ona na tym, że całe liście winogron fermentują w zamkniętej kadzi, bez zgniatania. Dzięki temu uzyskuje się owocowy aromat.

Będzie można się o tym przekonać 15 listopada w Hotelu Lidia. Wtedy odbędzie się tutaj degustacja Beaujolais Nouveau dla Gości i osób spoza Hotelu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie sommelier Arkadiusz Kaliszczuk.

O szczegółach będziemy informować na Facebooku.

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij