Gąski, gąski… na stoły

07 listopada 2017
07 listopada 2017

Na Świętego Marcina w restauracji Hotelu Lidia jak co roku obowiązywać będzie specjalne, sezonowe menu z gęsiną w roli głównej. Szef Kuchni zaprasza do spróbowania!

Nadeszła jesień, więc najwyższy czas na nasze stoły zaprosić gęsinę – tak o organizowanym w Hotelu Lidia Tygodniu z Gęsiną mówi Robert Hornicki, Szef Kuchni. Dodaje jednak, że zamiast “zaprosić” może trafniej byłoby powiedzieć “przeprosić”. Nie bez powodu. Należałoby przeprosić za to, że w naszym kraju spożywamy tak małe ilości gęsiny, a hodujemy jej tak wiele. Jesteśmy przecież największym w Europie producentem i eksporterem gęsi. Wielka szkoda, że nie korzystamy z tego w naszej kuchni – tłumaczy R. Hornicki.

Walory gęsiny

Mięso gęsi nie tylko doskonale smakuje. Jest również bardzo zdrowe. Zawiera duże ilości dobrze przyswajalnego białka i jest lekkim mięsem. Wbrew obiegowym opiniom – nietłustym, bo w 100 g gęsiny jest zaledwie ok. 4% tłuszczu. To znacznie mniej niż np. w tuszce kurczaka (9%,) czy chudej polędwicy wieprzowej (10%). Mało tego, tłuszcz z gęsi jest bardzo zdrowy. Zawiera duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, podobnie jak choćby oliwa z oliwek. Mięso gęsi ma również spore ilości minerałów – potasu, fosforu, magnezu i żelaza, a także witamin, zwłaszcza z grupy B.

Gęsina w roli głównej

Dania z gęsiną pojawiają się w Restauracji Hotelu co jesień. W tym roku, między 9 a 16 listopada, w menu pojawią się żołądki gęsie w porto i konfitowane nogi gęsie. Konfitowanie to starofrancuski proces obróbki termicznej, polegający na pieczeniu w stosunkowo niskiej temperaturze ok. 100-110°C przy użyciu tłuszczu z gęsi, kaczki czy np. oleju słonecznikowego.

W Restauracji będą również serwowane zupy. Będą one ugotowane oczywiście na bazie gęsiny. Spodziewać można się królewskich bulionów z gęsi czy brukwianki, która jest naleciałością niemiecką, z czasów gdy nasze regiony były pod zaborami pruskimi.

Zachęcamy do skorzystania z oferty, zwłaszcza że na naszym Facebooku do 8 listopada, do godz. 12:00 trwa konkurs, w którym możecie wygrać podwójne zaproszenie na kolację. To jednak nie koniec niespodzianek – jeszcze w tym tygodniu opublikujemy sprawdzony przepis Szefa Kuchni na gęsie nogi confit. Zaglądajcie na nasz profil!

Newsletter
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij